اسکولارز خبر

اخبار دانشگاهی، وزات علوم، وزرات بهداشت، کنکور های سراسری، تافل، تولیمو، آیلتس، کنکور کارشناسی، کنکور کارشناسی ارشد

سامفا چیست

1397-06-14
بازدید: 270

مقدمه

یکی دوسال است که آزمون سامفا در کشور برگزار می شود. در این خبر از وب سایت آی.آر.اسکولارز برآن شدیم که کاربران عزیز وب سایت آی.آر.اسکولارز را در جریان این آزمون قرار دهیم.

سامفا چیست

سامفا نام اختصاری سنجش استانداردهای مهارت‌های فارسی است. این آزمون به همت مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، سازمان سنجش آموزش کشور و اداره ی کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری استادان برجسته دانشگاه‌ها و موسسات علمی کشور این آزمون طراحی و اجرا شده‌است.

برای این آزمون چارچوب علمی و سند پشتیبان تهیه شده‌است که توسط مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم منتشر می‌گردد.

علاوه بر آن، این آزمون از امتیاز داشتن آزمون مهارت گفتاری نیز برخوردار است که پس از ضبط تولیدات فارسی آموزان همراه با سایر مهارت‌های خوانداری، شنیداری و نوشتاری در سازمان سنجش آموزش کشور ارزیابی می‌گردد. آزمون سامفا یکی از ملاک‌های تحصیل در دانشگاه‌های جمهوری اسلامی است. طبق آیین‌نامه‌های مصوب، تمام دانشجویان غیرایرانی داوطلب تحصیل در دانشگاه‌های کشور در این آزمون باید شرکت کنند که این آزمون از دو بخش عمومی و دانشگاهی تشکیل شده‌است. از دیگر کاربردهای آزمون عمومی سامفا تعیین تسلط زبان فارسی برای اتباع غیرایرانی که قصد تحصیل در مدارس آموزش و پرورش، اقامت، کار و فعالیت تجاری، تأسیس دفاتر بین‌المللی در ایران و … در جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و این آزمون حداقل ۳ بار در سال در ماه‌های دی، خرداد و شهریور برگزار می‌شود. از سال آینده نیز این آزمون در داخل کشور و کرسی‌های زبان فارسی خارج ازایران به‌طور همزمان برگزار خواهد شد.

مشخصات آزمون


هر مهارت در این آزمون دارای ۶۰ امتیاز است که در مجموع ۲۴۰ امتیاز می‌گردد.

مهارت‌های شنیداری و خوانداری هریک ۳۰ پرسش و آزمون نوشتاری دارای دو موضوع است که ۱۸۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

برای مهارت گفتاری نیز ۱۵ دقیقه در نظر گرفته شده‌است.

برای نخستین بار این آزمون استاندارد به صورت متمرکز در دانشگاه‌های کشور در روزهای پنجشنبه و جمعه ۵ و ۶ دی ماه ۱۳۹۶ در دانشگاه‌های بین‌المللی امام خمینی (ره)، تهران، اصفهان، فردوسی مشهد و بوعلی سینای همدان برای دانشجویان و فارسی‌آموزان غیرایرانی با حضور بیش از ۶۵۰ داوطلب برگزار شد. . این داوطلبان در آزمون‌های مهارت‌های شنیداری، خوانداری و نوشتاری و مهارت گفتاری شرکت کردند.

 

اهداف و کاربرد آزمون

  1. سطح‌بندی دانش و مهارت‌های زبانی دانشجویان و داوطلبان علاقه‌مند به زبان فارسی در دنیا
  2. ورود دانشجویان غیرایرانی برای تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور
  3. استانداردسازی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان
  4. تبصره ۱: این آزمون می‌تواند برای سایر موارد مورد نیاز دستگاه‌های دیگر برای اتباع غیرایرانی از جمله دریافت روادید کار، دریافت اقامت، تأسیس دفاتر در ایران و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تبصره ۲: تنها ملاک پذیرش دانشجویان غیرایرانی تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور، شرکت در آزمون سامفا و کسب حد نصاب آن مدرک قبولی «سامفا» است.و اینکه چند نفر ميتونن فارسی رو بهتر بلغور کنن تا بیان دانشگاه

نظرات کاربران

افزودن نظر